Sültpaprika-krémleves fetával
Hozzávalók:
- 10 darab kápia paprika
- 1 fej fokhagyma
- 2 ek. olívaolaj + a tálaláshoz
- 1 kis fej vöröshagyma
- 1 ág kakukkfű
- ízlés szerint só és frissen őrölt bors
- chili paprika
- 5-7 dl zöldségleves vagy víz
- 5 dkg feta sajt + a tálaláshoz
1. A paprikákat megmossuk, szárazra töröljük, majd sütőlapra helyezzük. Mellétesszük az egész fej fokhagymát, és 200 fokra előmelegített sütőben kb. fél órán keresztül sütjük, amíg a paprikák héja el nem kezd feketedni. Néha óvatosan meg is fordíthatjuk.
2. Kivesszük, a fokhagymát félretesszük, a paprikákat egy edénybe helyezzük, majd az edényt szorosan lefedjük fóliával, hogy a gőzben tovább puhuljanak, és a héjuk elváljon a zöldséghústól. Hagyjuk kihűlni, és felhasználásig tároljuk a hűtőben (hűtve egy napig gond nélkül eláll, így a paprikákat már előző nap megsüthetjük). A leves elkészítése előtt a paprikák héját lehúzzuk, a magházat és a magokat eltávolítjuk.
3. Az olívaolajat felhevítjük, rádobjuk a finomra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a paprika húsát, a morzsolt kakukkfüvet, a sült fokhagyma kinyomkodott gerezdjeit. Enyhén sózzuk, borsozzuk, ha szeretjük a csípőset, szórjuk bele a chili paprikát, és öntsük fel a vízzel/zöldséglevessel. (Óvatosan fűszerezzük, később a feta sajt sóssága tovább fokozza az ízeket).
4. Kb. 15 perc alatt összefőzzük, hozzáadjuk a feta sajtot, majd botmixerrel pürésítjük. Hidegen vagy melegen tálaljuk, a tetejére locsoljunk olívaolajat, morzsoljunk rá feta sajtot, és pirítsunk mellé rusztikus barna kenyeret.
Forrás: Nők Lapja Konyha, 2014. Nyár
Pikáns krémleves
Krémesen lágy, forró és csodás a színe… Ebben a sütőtök krémlevesben a természet legjava egyesül, hogy feltöltsön minket a hideg napokon. A csípős paprika energetizál és erősíti immunrendszerünket. A szerecsendió élénkíti, frissíti a keringést, nem véletlen, hogy évezredek óta ismert, mint afrodiziákum. A méz, mint a virágzó természet esszenciája, telis-tele van nyomelemekkel. Ráadásul tálaláskor még megbolondíthatjuk néhány illatozó tökmaggal és annak olajával, ami tele van vassal, kalciummal és nekünk, nőknek ajánlott, de a férfiaknak egyenesen kötelező lenne gyakran fogyasztani.
És ha mindez nem lenne elég, csak nézzük néhány másodpercig… Az erős narancssárga szín biztosan jókedvre derít!
Hozzávalók:
- egy szép kanadai sütőtök
- egy közepes burgonya
- egy szál közepes sárgarépa
- egy kis doboz főzőtejszín (200 ml)
- méz
- szárított chili paprika
- só, bors, egész szerecsendió
- tökmagolaj, maréknyi frissen pirított tökmag
Elkészítés:
A sütőtököt feldarabolom, sütőpapírral bélelt tepsibe rendezem. A laposabb darabokra, amikről nem folyik le, mézet csorgatok és a szárított erős paprikából morzsolok rájuk ízlés szerint (mi egy kisujjnyi paprikának nagyjából a felét használjuk), majd forró sütőben addig sütöm, míg a teteje barnulni kezd.
A felkockázott burgonyából és répából kevés vízzel, sóval, borssal (vagy ízfokozó nélküli ételízesítővel) alaplevet főzök. Ha a zöldségek megpuhultak, a megsült tököt alaposan kikaparom a héjából és hozzáadom az alapléhez. (Korrigálhatok az arányokon, ha az alaplé és zöldségek felét előbb kiveszem, és csak akkor adom újra hozzá, ha szükségesnek ítélem). Botmixerrel alaposan pürésítem, figyelve, hogy a csípős paprika darabjait is elaprítsam, majd sóval, borssal, mézzel, frissen reszelt szerecsendióval ízesítem. Az ízeket a véglegesnél karakteresebbre állítsuk be, mert a tejszín lágyítja majd az összhatást! Adagoljuk a leveshez a főzőtejszínt a nekünk tetsző állag eléréséig (mi sűrűbben szeretjük, ezért csak egy deciliter tejszínt használunk, de készíthetitek hígabbra is) és hagyjuk a tűzön míg felrottyan. Ha levettük a tűzről, reszeljünk még bele szerecsendiót, mert ekkor már jobban megmarad az aromája.
Tálaláskor csorgassunk rá tökmagolajat, és/vagy szórjuk meg frissen pirított tökmaggal, kínáljunk mellé frissen sült, vagy pirított ciabattát.
Tipp:
Ha szeretnétek belőle eltenni az év azon szomorú hónapjaira, amikor a sütőtöknek nincs szezonja, vagy csak olyan napokra, amikor nincs idő hosszan főzőcskézni, mégis valami finomat tennétek az asztalra, könnyedén le is fagyaszthatjátok! Ehhez álljatok meg annál a lépésnél, amikor pürésítettétek és fűszereztétek. Ekkor hűtsétek ki, tegyétek dobozba és mehet a fagyasztóba. Felengedés után forrósítsátok, adjátok hozzá a tejszínt, és kész is.
Gombák mustáros tejszínmártásban
ricottás sült polentával
Hozzávalók (4 személyre):
- 200 ml tej
- só
- 200 g kukoricadara
- 250 g ricotta
- 2 ek. olaj + a tepsihez
- 2 fej vöröshagyma
- 150 g őzlábgomba
- 150 g vargánya
- 150 g laskagomba
- 1/2 csokor petrezselyemzöld
- 4 ek. vaj
- bors
- 1 ek. liszt
- 400 g tejföl
- 1-2 tk. dijoni mustár
- kristálycukor
A gombákat természetesen tetszés szerint felcserélhetjük más fajtákkal is, de a megfelelő ízhatás eléréséhez ajánljuk a fent felsorolt fajták felhasználását.
Elkészítés:
1. A polentához lábasban felforralunk 400 ml vizet a tejjel és 1 tk. sóval. Beleszórjuk a kukoricadarát, és kis lángon, időnként megkeverve 10-15 percig főzzük. Azután beleforgatjuk a ricottát, és megsózzuk.
Egy kb. 30 x 32 cm-es, kiolajozott tepsibe simítjuk és hűlni hagyjuk kb. 1 órát.
2. A hagymákat meghámozzuk, apróra kockázzuk. A gombákat megtisztítjuk, feldaraboljuk. A petrezselymet megmossuk, megszárogatjuk, és finomra aprítjuk.
3. A polentát 16 db téglalapra vágjuk, és adagonként megpirítjuk a felforrósított vajon, oldalanként 2-3 perc alatt.
4. Közben egy mély serpenyőben felhevítjük az olajat, és kevergetve megpirítjuk rajta a háromféle gombát kb. 5 perc alatt. Hozzáadjuk a hagymát, és rövid ideig együtt pirítjuk. Sóval és borssal ízesítjük, majd megszórjuk a liszttel, és lepirítjuk.
5. Azután felöntjük 300 ml vízzel, kevergetve felforraljuk, majd közepes lángon további 5 percig főzzük. Beleforgatjuk a tejfölt és a mustárt, sóval, borssal, valamint egy csipet cukorral ízesítjük.
Végül hozzáadjuk a petrezselymet. A ricottás polentával tálaljuk a gombás ragut.
Forrás: Ínyenc 2014/03 Ősz
Cseresznyés-vörösboros csirkemell
Hozzávalók:
- 4 darab csirkemell
- egy kevés olívaolaj
- só
- bors
- 2 ek. vaj
- 1 mogyoróhagyma apróra vágva (vöröshagyma is megfelel)
- 1 csésze félszáraz vörösbor
- ½ csésze csirke alaplé
- 2 ek. balzsamecet
- 350 gramm friss vagy fagyasztott cseresznye (ha utóbbi, ne olvasszuk ki)
- 1 tk. apróra vágott friss kakukkfű
- kb. 3 ek. kristálycukor
- ½ citrom leve
Elkészítés:
1. Vágjuk a csirkemelleket közel azonos vastagságúra, majd kenjük be mindkét oldalukat olívaolajjal. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.
2. Közepes lángon melegítsünk át egy serpenyőt, majd ha már felforrósodott, tegyük bele a csirkemelleket. 3-4 perc alatt süssük aranybarnára őket, hogy a belsejük is rendesen átsüljön (ne legyen rózsaszín – ha kell, vágjuk be a csirkemelleket kissé, és ellenőrizzük). Ha átsültek vegyük ki őket a serpenyőből és alufóliával letakart tányéron tartsuk melegen.
3. Ugyanabban a serpenyőben olvasszunk fel 1 ek. vajat, amihez adjuk hozzá az apróra vágott mogyoróhagymát, és kb. 2 perc alatt süssük üvegesre.
4. Adjuk hozzá a bort, a balzsamecetet, a cseresznyét, majd lassú tűzön főzzük kb. 3-4 percig, míg a mártás körülbelül a felére nem csökken. Ha fagyasztott cseresznyét használunk, ezen a ponton adjuk hozzá a szószhoz, majd tegyük bele a kakukkfüvet is. Főzzük tovább lassú tűzön kb. 2-3 percig, míg kissé sűrűsödni nem kezd. Adjuk hozzá a cukrot, és kevergessük, míg teljesen fel nem olvad.
5. Vegyük le a tűzről a serpenyőt, és keverjük a szószba a maradék vajat és a citromlevet.
6. A csirkemelleket tálaláskor öntözzük meg a cseresznyés-vörösboros szósszal. Friss salátával vagy párolt brokkolival kínáljuk.
Posírozott tojás, házi pita és spárga kétféleképpen
1. Posírozott tojás grillezett spárgával és koktélparadicsommal:
Posírozott tojás
A tojás elkészítésének egy nem éppen szokványos módja a posírozás, ami tulajdonképpen nem más, mint egyfajta hőkezelési eljárás, amely során gyöngyözve forró fűszeres, savanykás lében főzzük a tojást.
Az elkészítés közepesen nehéz, de nem kell tőle megijedni.
Hozzávalók:
- tojás (tetszőleges mennyiség)
- víz
- ecet
- só
Elkészítés:
1. Forraljunk vizet egy közepes lábosban, amihez adjunk literenként 2 teáskanál sót és ugyanennyi ecetet.
2. Az elkészíteni kívánt tojásokat érdemes előre feltörni kis szuflés tálkákba úgy, hogy a sárgája ne sérüljön.
3. Amikor az ecetes-sós víz forrni kezd, egy fakanállal határozottan keverjük meg. A keverés hatására keletkező örvény közepébe óvatosan helyezzük bele az előzőleg tálkába felütött nyers tojást. Ez a trükk a titka a posírozott tojás elkészítésének: az örvénylés hatására a fehérje szépen bevonja a sárgáját és nem úszik el a vízben. Ahogy megáll az örvénylés a tojásfehérjét még óvatosan a fakanállal formára igazgathatjuk, de legyünk óvatosak, a tojás ilyenkor még nagyon sérülékeny, könnyen szétfolyik.
4. Attól függően, hogy mennyire szeretnénk lágyabb vagy keményebb állagot elérni, főzzük a tojást 2-3 (lágy) vagy 4-5 percig (kemény), majd óvatosan emeljük ki a vízből szűrőkanál segítségével.
Az így elkészült posírozott tojás krémesen lágy és minden más elkészítési formától különböző állagú tojást eredményez.
A posírozott tojás elkészítésének ötletét a Julie és Julia című film egy jelenete ihlette, melyben Amy Adams, azaz Julie, Meryl Streep, azaz Julia Child receptkönyvét főzi végig és ír róla blogot. A filmben a buggyantott, vagyis posírozott tojás elkészítésére is sor kerül (a jelenetet a lenti képre kattintva érhetitek el).
A két igaz történeten alapuló film önmagában is elragadó, remek hangulatú alkotás Nora Ephrontól – mindenkinek csak ajánlani tudom, a konyha szerelmeseinek pedig egyenesen kötelező!
És akinek van kedve, ideje, látogasson el az eredeti, Julie Powell által írt blogra:
http://juliepowellbooks.com/blog.html#aug
Grillezett/sült spárga és sült koktélparadicsom:
A piacokon rengeteg friss spárgát találhatunk ez idő tájt, aminek szezonja körülbelül április végétől júniusig tart. Ma már könnyen beszerezhető ez a kalóriaszegény zöldség, akár a szupermarketek polcairól is leemelhetjük a népszerű fehér és zöld változatát.
A spárga remek méregtelenítő, kitűnő fogyókúrához, a benne levő E- és B3-vitamin jótékonyan hat a vérkeringésre, szabályozza a vérnyomást és a koleszterinszintet is. Ezen kívül kálium, foszfor, kalcium, A-, B1-, B2- és C-vitamin is megtalálható benne.
Mi ezalkalommal a tavaszt idéző zöld verzióját készítettük el kétféleképpen. Sütve/grillezve ugyan barnás, fakóbb zöldre vált, de a párolt verziója vibrálóan élénk színfolt a tányéron.
Hozzávalók:
- kb. 50 dkg zöld spárga
- 50 dkg koktélparadicsom
- olívaolaj
- 4-5 gerezd fokhagyma
- kristálysó
Elkészítés:
1. A sütőt melegítsük elő kb. 180 fokra (4-es fokozat gáztűzhely esetén). A spárgát és a koktélparadicsomot alaposan megmossuk, lecsepegtetjük és konyharuhára tesszük száradni. A spárga szárából vágjunk le kb. 3-4 cm-t, a fás részt - ez a rész fogyasztásra alkalmatlan.
2. Közben egy kis edényben keverjük össze az olívaolajat és a megpucolt, majd kinyomón átpasszírozott fokhagymát. A keveréket egy egyszerű nylontasakba öntjük, majd beletesszük a spárgát és a koktélparadicsomot. A zacskó száját erősen tekerjük össze, majd rázzuk össze az egészet alaposan, hogy mindenhova egyenletesen jusson az olajból (ha nem fér bele minden egyszerre, akkor a fokhagymás olajat kettéosztva 2 részletben végezzük el az eljárást).
3. Öntsük az olajos zöldségeket sűtőpapírral bélelt tepsibe, szórjuk meg a kristálysóval és tegyük be az előmelegített sütőbe. Attól függően, hogy mennyire zsenge a spárga, körülbelül 20-25 percig süssük.
4. Amikor megfelelően puhára és barnára sült, vegyük ki a sütőből. Azonnal fogyasztható.
Tálaljunk mellé posírozott tojást és friss, meleg házi pitát, melynek receptjét lentebb, a párolt spárgánál találhatjátok.
2. Spárga és házi pita:
Hozzávalók a spárgához:
- kb. 50 dkg zöldspárga
- egy kevés vaj
- só
- egy kevés cukor
Tálaláshoz:
- bébispenót
- fekete olajbogyó
- kristálysó
- házi pita (recept lentebb)
1. A megmosott spárgát óvatosan helyezzük forrásban lévő, enyhén sós vízbe úgy, hogy ne törjenek el (lehetőleg állítva főzzük őket).
2. Ízfokozóként tegyünk a vízbe egy kevés cukrot és egy kiskanálnyi vajat. 15-20 perc alatt főzzük puhára.
Halmozzunk a egy tányérra bébispenótot és fekete olajbogyót, helyezzük mellé a főtt spárgát és a posírozott tojást, majd az egészet locsoljuk meg olívaolajjal és szórjunk rá kristálysót. Tálaljuk mellé a friss házi pitát vagy rusztikus kenyeret.
Hozzávalók a házi pitához:
- 40 dkg finom liszt+a nyújtáshoz
- 2 tk. só
- 1 ek. étolaj
- 2 tk. cukor
- 3 dkg friss élesztő
- 2 dl langyos víz
Elkészítés:
1. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, az olajat, a cukrot, a vizet, majd rámorzsoljuk az élesztőt.
2. A kézi mixer dagasztókarjával vagy kézzel dagasszuk addig a keveréket, míg elválik az edény falától. Takarjuk le tiszta konyharuhával, és szobahőmérsékleten a duplájára kelesztjük.
3. Lisztezett felületen nyújtsuk fél cm vastagra, majd egy 8-10 cm átmérőjű tálkával vagy pohárral szúrjunk ki köröket belőle. Helyezzük sütőpapírral bélelt sütőlemezre a pitákat. A maradék tésztát gyúrjuk össze, nyújtsuk és szúrjunk ki belőle ismét köröket.
4. A sütőt 220 fokra melegítsük elő, és mikor már nagyon forró, rakjuk be a pitákat. 10-12 perc alatt süssük meg őket, de ne barnuljanak meg. Akkor jó, ha felpúposodnak. A kisült pitákat fogyasztásig takarjuk le konyharuhával, hogy puhák és melegek maradjanak.
Tálaljuk a fenti kétféle spárgához és a posírozott tojáshoz, vagy fogyasszuk mártogatósokhoz, vagy egyszerűen csak friss házi vajjal.